Време на подготовка: 30 минути

Тосканска салата со виршли

Состав:

 • 2 пакувања Поли мини виршли

 • 600 гр мешана салата

 • 1/2 тиквичка

 • 1/2 црвен кромид

 • 1/2 зелени пиперки

 • 8 шери домати

 • 100 гр тост леб

 • сол и црн пипер

 • маслиново масло

 • За прелив:

 • 60 мл маслиново масло

 • сок и кора од лимон

 • 1 лажичка оригано

Тосканска салата со виршли

Процес на подготовка

Исечете пиперки, тиквички и кромид на поголеми парчиња. Исечете ги поли-мини виршлите на третини и исечете ги по рабовите. Зачинете го зеленчукот и виршлите со сол и бибер, потоа пржете на скара или во подмачкана ребреста тава додека не заруменат. Подгответе го преливот со мешање масло и сок од лимон. Додадете уште малку кора од лимон и оригано и добро измешајте. Во исчистената салата додадете печен зеленчук, виршли и четвртина шери домати и додадете го преливот. Пред сервирање, посипете со препечен леб (крутони).