Време на подготовка: 30 минути Тешкотија: Со левата рака

Шпагети со Поли и слатка павлака

Состав:

  • 200 гр Поли
  • 400 гр шпагети
  • 80 гр кромид
  • 2,5 дл слатка павлака
  • лута пиперка
  • сецкан магдонос
  • 80 гр рендан пармезан
  • маслиново масло за пржење
  • сол, мелен пипер

Шпагети со Поли и слатка павлака

Процес на подготовка

Исецканиот кромид испржете го на маслиново масло додека не стане стаклест и додадете ја Поли исечкана на коцки. Печете неколку минути, додадете слатка павлака, сол, бибер, можете да додадете парче или две лута пиперка по вкус. Гответе додека кремот не зоврие и малку не се згусне. Во меѓувреме, варете ги тестенините (ал денте), исцедете ги и додадете ги во подготвениот сос. Посипете го садот со рендан пармезан и сецкан магдонос, измешајте и јадете со задоволство.