Време на подготовка: 30 minut Тешкотија: Нема поголем напор

Неодолив Полидог со кашкавал

Состав:

  • 2 Поли виршли
  • 2 лепчиња
  • 1/4 црвена зелка
  • сок од 1 лимони
  • рендана гауда
  • 1 млад кромид
  • мајонез
  • бибер, масло

Неодолив Полидог со кашкавал

Процес на подготовка

Тенко исечканата зелка натопете ја со сок од лимон, измешајте и оставете го да постои. Лепчињата пресечете ги на пола па ставете ги на хартија за печење. Потоа ставете ги во загреана рерната на 180 ° C околу 10 минути. Виршлите засечете ги на двете страни и печете ги на малку масло во ребрести тава.  Лепчињата наполнете ги со зелена салата и топлите виршли и посипете со рендано сирење. Потоа ставете ги повторно во рерната, за да се растопи гаудата. Пред служењето, посипете со мајонез,сецкан млад кромид и бибер.