Време на подготовка: 10 минути Тешкотија: Со левата рака

Царски Поли хот дог

Состојки:

  • 4 Поли виршли
  • 4 лебчиња за хот дог
  • малку масло за одозгора
  • 2 домати
  • 1 кромид
  • лист зелена салата
  • мајонез
  • кечап или сенф

Царски Поли хот дог

Процес на подготовка

Исечете ги доматите и кромидот на потенки парчиња. Исечете ги лебовите на половина, така што една долга страна останува заедно, и загрејте ги во рерна на ниска температура. Загрејте малку масло во тава и пржете ги виршлите на неа. За време на печењето, свртете ги така што ќе станат златни од сите страни. Можете и да ги варите виршлите. Премачкајте ги лебовите со лисја од зелена салата, кромид и домати и ставете ги виршлите одозгора и посипете со мајонез, кечап или сенф. Вистински летен освежувачки Полидог!