Време на подготовка: 10 минути Тешкотија: Со левата рака

Полидог на Лука

Состојки:

  • 4 Поли виршли
  • 4 лебчиња за хотдог
  • малку масло 
  • 2 парчиња кромид
  • сол

 

Полидог на Лука

Процес на подготовка

Исечете го кромидот на тенки прстени. Загрејте го маслото во тава и пржете го кромидот на умерен оган додека не стане стаклен. Мешајте додека пржите. Загрејте малку масло во тава со облога и пржете ги виршлите на неа. За време на печењето, свртете ги така што ќе станат златни од сите страни. Може и да ги сварите виршлите. Ставете ги виршлите во загреаните лебови и одозгора додадете ги пржените прстени од кромид.