Луди за Лука

Како Лука е луд по Поли

Лука Дончиќ е најголем меѓу кошаркарите, исто како што Поли е најголем меѓу посебните пилешки салами. Двајца кралеви за кои сме целосно луди. Ние длабоко се восхитуваме на Лука и неговите лудории под кошот и затоа сакаме да го запознаеме од нула. За почеток, собравме неколку неверојатни факти за него. Капа доле за Лука! 

Генијален ум каде што прво се создаваат сите виртуозни ремек -дела.
Млади рамења кои носат огромна одговорност на теренот
Лука нека биде насекаде, Поли е секогаш во стомакот!
Колено кое никогаш не клекнува пред противникот
77
Окото на Лука го проценува растојанието до кошот со неверојатна точност во стотинка од секундата.
Бестрашно срце, полно со храброст!
Златна рака, програмирана да погодува секој пат.
Силни нозе за притискање што го носат Лука високо под прстенот

ТОП 5 достигнувања на Лука Дончиќ

1
На возраст од 16 години, тој стана најмладиот играч на Реал Мадрид во Евро лигата, кратко потоа ја освои и титулата МВП играч на Евро лигата.
2
На 18 -годишна возраст, тој ја освои титулата европски шампион со словенечката кошаркарска репрезентација и беше избран во најдобрите пет на шампионатот.
3
Веќе во првата сезона на играње во НБА лигата за Далас Маверикс, тој беше избран во престижниот Прв тим на НБА.
4
Тој го собори клупскиот рекорд Маверикс во најмногу тројни двојки со 22 во само 122 натпревари во НБА.
5
Веќе во својата прва сезона за Далас Маверикс, ја освои престижната титула Новак на годината.
Границите на способностите на Лука се неверојатни, па со нетрпение очекуваме нови извонредни достигнувања.